ارز دیجیتال چیست ؟ هرآنچه باید درمورد ارز دیجیتال بدانید

ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال چیست ؟ همان پول دیجیتال است که براساس علم رمزنگاری ساخته شده است. اکثر ارزهای دیجیتالی ویژگی های چون غیر متمرکز بودن ، شفاف و تغییر ناپذیر بودن را با استفاده از بلاک چین بدست می آورند.غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتالی به معنای عدم کنترل آنها به دست نهاد و یا سازمانی است. ارز ها همانند دیگر واحد های پولی مانند ریال ، دلار با کارهایی مختلف ایجاد و توزیع می شود.

بعضی از پول ها مانند بیت کوین با استفاده از ماینینگ ایجاد می شوند. همانطور که گفته شد بیشتر ارزهای دیجیتالی برروی فناوری مهمی به نام بلاک چین ساخته و توزیع می شوند. بلاک چین قابلیت رویت همه تراکنش ها را برای افرادی که در شبکه حضور دارند و همچینین افرادی که خارج از آن هستند را دارد. مخترع بلاک چین ، این ایده را از تلفیق ایده های هش ، ثبت جمعی و… خلق کرده است.در ادامه مقاله می پردازیم به معرفی و پاسخ به سوا خیلی از افراد که ارز دیجیتال چیست ؟ و یا چه کاربردی دارد؟

نحوه شکل گیری و تاریخچه پول

ارز دیجیتال چیست ؟ در زمان انقلاب کشاورزی که حدود هزار سال پیش بود انسان نمی تواند نیاز هایش را برطرف کند و متوجه شد که نیازمند برقراری تعاملات با دیگر اشخاص است. به همین منظور با سیستم تبادل کالا به کالا و یا دادوستد پایاپای آشنا شد و مورد استفاده قرارداد. در این دوره کشاورزان با سختی زیاد و زحمت فراوان تلاش به تولید گندم می کردند. کشاورزان گندم های اضافه خود را با آهنران برای ساخت  ابزار دادوستد پایاپای می کردند. اما چیزی که مطرح بود وجود مشکلات فراوان در این نوع سیستم است.

بطور مثال آیل یک کیسه گندم با یک داس ارزش برابر دارد؟ در این سیستم مردم هر منطقه محصولات خود را با دیگر مناطق کالا به کالا می کردند . برخی از کالاها مانند صدف و یا پنبه بعنوان واسط کالا در نظر گرفته میشد.

به این نوع سیستم ، سیستم پول کالایی نیز می گفتند. به مرور زمان فلزات گران بها مانند طلا ، نقره ، و دیگر فلزات به خاطر دوام و کمیابی به شکل پول مورد استفاده قرار می گرفت. در نهایت جکومت ها تمامی سکه های فلزی خودشان را ضرب کردند تا نشان دهنده قدرت حکومتشان باشد.

سپس بعداز همه گیر شدن سکه های فلزی بعداز گذشت سالها مشکلاتی برای حمل و نقل آنها وجود داشت که راه حلی برای برطرف کردن این مشکل پیدا شد. راه حل ایجاد مراکزی برای بازرگانان که بتوانند با خیال راحت سکه هایشان را در اسن مرکز ها به امانت بگذارند. بازرگان ها زمانی که سکه های خود را درآمجا می گذاشتند در قبال آن رسید جهت اثبات مقدار سکه دریافت می کردند.

این بخش ها همان بانک های امروزی هستند . پشتوانه تمامی اسکناس ها طلا و سایر دارای ارزشمند شناخته می شد که تا سال 1971 طلا پشتوانه اصلی دلار بود که رئیس جمهور آمریکا این قانون را در این کشور حذف کرد. به همین منظور در حال حاضر پول و اسنکناس های موجود هیچ پشتوانه ایی ندارند از همین رو تامی بانک ها می توانند بدون هیچ محدودیتی اسکناس چاپ نمایند.

در نهایت با به وجود آمدن اینترنت پول به شکل یکسری اعداد و ارقام در سرور های کامپیوتری تبدیل شد.بطور مثال وقتی از طریق خودپرداز و اینترنت بانک پولی را از حساب خود به حساب دیگری انتقال می دهید تنها عملی که انجام می شود این است که مقداری عدد از حساب شما کم می شودو به حساب دیگری اضافه می شود. این کار بدون هیچ گونه فعالیت فیزیکی انجام می شود.

 ارز دیجیتال چیست ؟ هرآنچه باید درمورد ارز دیجیتال بدانید

تاریخچه شکل گیری ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال چیست ؟ اولین ارز دیجیتالی که در جهان شناخته شد بیت کویین بوده است که به عنوان کریپتوکارنسی یعنی پول غیرمتمرکز شناخته می شود . ارزی حقیقی است که در سال 2008 منتشر شد و اولین سکه های آن در سال 2009 بدست شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو تولید و استخراج شد.  البته لازم به ذکر است که ساتوشی ناکاموتو اختراع کنند بلاک چین نیز می باشد.

شاید سوال برایتان پیش بیاید که ریشه اصلی شکل گیری ارز های دیجیتال از چیست ؟  اعتماد به شخص ثالث و دوبار خرج کردن دو مشکل بزرگی بود که بعنوان ریشه اصلی شکل گیری ارز دیجیتال شد. زمانی که شما برای نگهداری پول و یا انتقال آن از بانک استفاده می کنید ، درواقع شما به بانک اعتماد دارید.

به طور کلی اعتما ضرورت پیش برد کارها می باشد.  در سیستم های مالی سرور های مرکزی مشکل دوبار خرج کردن حل شده و مانع خرج دوبار پول توسط بسیار از افراد میشد. این مشکل در بیت کویین به صورت غیر متمرکز ارائه میشود. به نحوه که همه افراد می توانیتند با بررسی تاریخچه  تراکنش های می توانستند از تقلب دیگران جلوگیری نمایند.

این ارز دیجیتالی بعنوان اولین پول الکترونیکی شناخته می شد که توانسته بود مشکلاتی گفته شده از قبیل عدم اعتماد و دوبار خرج کردن را حل نماید. با استفاده از این پول الکترونیکی شخص دیگر نیاز نداشتن برای انتقال پول به شخصی دیگر و یا یک سازمان و گروه به بانک اعتماد کند. سیستم بکاررفته در بیت کویین باعث شده تا افراد از یک دردسر بزرگ رهایی یابند و همچنین می توانستند به راحتی در سایر فعالیت های انسانس نیز از این ارز استفاده کنند.

به مرور زمان با زیاد شدن دغدغه های افراد ارز های مختلفی تولید و جهانی شدند. بطور مثال ارز اتریوم بعنوان مکانی برای برنامه های متفاوت و اجرای قراردادهای هوشمند شناخته می شود.این ارز جهانی با نگاه خوش بینانه نسب به بانک ها ، برای ایجاد ساختار ارتباطی میان بانک و سیستم های پرداختی با بالاترین سرعت و کمترین هزینه تمرکز کرده است. ارزهای دیجیتالی برای انجام تراکنش های خود از قدرت اصلی بلاک چین استفاده می کنند .

ارزهایی مانند اتریوم ، ایاس ، ترون و… به طور کلی هدف از ایجاد بلاک چین این بود که از مشکل دوبار خرج کردن جلوگیری شود . چرا که کپی کردن پول های الکترونیکی کاربسیار آسانی می باشد. این کار این گونه انجام می شود که کسی که یک سکه دارد آن را جایگزین در یک بخش صرف و با یک کد متحصر بفرد  بای انجام تراکنش دیگر در مکان جدا از آن استفاده می کند. مصال ساده تر اینکه شخصی یک زمین را به دو نفر به صورت همزمان بفروشد.

  مخترع بیت کویین ناکاموتو برای جلوگیری از این هرج و مرج تصمیم گرفت پول غیر متمرکز را توسعه دهد. این گونه که بعداز انجام هر تراکنش اطلاعات دقیق آ« در زنجیره ثبت خواهد شد و این اطلاعات غیر قابل تغییر است . برای انجام تغییر می توانند فرایند اثبات کار را مجدد انجام دهند. از طرفی می توان گفت که اولین تعریف رسمی بلاک چین در این نهفته شده است.

نکات قابل توجه درباره ارزهای دیجیتالی

به نوعی می تواند گفت که ارزهای دیجیتالی دارایی مجازی هر شخص می باشد که در تعداد زیادی به صورت شبکه ایی توزیع می شود. ساختار و ویژگی غیر متمرکز بودن آن باعث می شود که از کنترل دولت ها و دیگر مقامات  به دور باشد . برای بالابردن امنیت شبکه از کلمه ” ارز رمزنگاری شده ” استفاده می کنند. همانطور که گفته شد بلاک چین برای ایجاد اطمینان در یکپارچه سازی معامملات داده ها می باشد که به نوعی یکی از اساسی ترین اجزای بیشتر ارزها رمز پایه است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *