متاورس چیست ؟ آشنایی با دنیای metaverse

متاورس چیست ؟ آشنایی با دنیای metaverse

متاورس چیست ؟

متاورس چیست ؟ احتمالا تا کنون با کلمه متاورس آشنا شده باشید. برای توضیح کلمه متاورس باید گفت که یک شبکه گسترده ای ازجهان است که سه بعدی و شبیه سازی شده و پایدار می باشد و به صورت لحظه ای و آنی پردازش می شود. همچنین در متاورس هویت شخص، اشیای فیزیکی، تاریخ بشر و سیستم ها دارای پیوستگی خاص خود هستند.

برای تعریف این کلمه بهتراست از نقل قول میتو بال کمک بگیریم چرا که این شخص تسلط کامل بر دنیای متاورس را دارد و اینکه از مدیران متاورس پرایمر نیز می باشد. از نظر میتوبال  تعریف کلمه متاورس بسیار سخت است. زیرا این تکنولوژی فیزیکی نیست و وجود خارجی ندارد. سختی آن مانند توضیح اینترنت برای افرادی است که در دهه 50 میلای زندگی می کردند. در ادامه میخواهیم پاسخ دقیقی به سوال “متاورس چیست؟” بدهیم تا بهتر با این کلمه و دنیای متاورس آشنا شوید.

متاورس را چه کسی ابداع کرد؟

تکنولوژی متاورس از تغییر نام فیسبوک به نام متا که به دست مارک زاکربرگ مالک اصلی شرکت فیسبوک می باشد با هدف خلق تجربه های جدید برای این شرکت و البته تمامی افراد شروع شد. این شرکت پلتفرم های اینستاگرام و واتساپ را نیز دراختیار دارد. زاکربرگ با فکر این که بتواند تصورات و رویاهای خودرا به واقعیت تبدیل کند یک گام بزرگ در عرصه تکنولوژی برداشت. افکار و تخیلاتی که باور کردن آن ساده نیست. مالک فیسبوک در روز جهانی اینترنت از ویژگی و خصوصیات متاورس، ویدئو کوتاهی منتشر کرد تا متاورس را به جهان معرفی نماید.

تاریخچه شکل گیری متاورس

کلمه متاورس (Metaverse) از ریشه کلمه یونانی Meta و همچنین کلمه انگلیسی Universe  گرفته شده است. Meta به معنای ( پس از) و یا (فراتر) می باشد و Universe  نیز به معنای جهان هستی است . بنابراین اگر بخواهیم این دو کلمه یونانی و انگلیسی را باهم تلفظ  کنیم باید آن را “فراتر از جهان هستی” ترجمه کنیم.

کلمه متاورس در چه سالی شناخته شد ؟

در سال 1992 برای اولین بار کلمه متاورس در رمان سقوط برف ، اثر نیل استیونسن که یک رمان علمی و تخیلی است کشف و ابداع شد. همانطور که اشاره شد این یک رمان علمی تخیلی است که در آن افراد به عنوان آواتارهایی با قابلیت برنامه ریزی به وسیله یک نرم افزار می باشند که در یک محیط مجازی و سه بعدی قراردارند که به نوعی استعاره ای از جهان حقیقی است که  سعی در برقراری تعامل جهان مجازی با حقیقی را دارد. از طرفی هم هدف نویسند در این رمان وصف دنیای جدیدی از اینترنت با واقعیت مجازی می باشد.

دنیایی که استیونسن با متاورس ایجاد کرده است یک محیط شهری با خیابان هایی به عرض 100 متر برای افراد است. همچنین در این دنیای متاورس املاک مجازیوجود دارد و سایر افراد نیز میتوانند از آنها خریداری کنند. پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه خرید زمین مجازی در متاورس را نیز مطالعه نمایید.

محیطی که این نویسنده در رمانش توصیف کرده این گونه است که کاربران با استفاده از عینک مجهز به نمایشگر مجازی با کیفیت می توانند وارد دنیای Metaverse شوند و با دیدگاه شخص اول آن را تجربه نمایند. در این رمان شما می توانید با موجوداتی افسانه ای آشنا شوید که با جهان متاورس در ارتباط هستند.

تعریف استیونسن از متاورس

توصیف دیگر استیونسن از متاورس در رمانش این است که انسان ها که به عنوان آواتار هستند می توانند شکل و ظاهر خود را هر طور که می خواهند تغییر دهند. در این رمان افراد می توانند همانند انسان های واقعی از وسایل نقلیه استفاده کنند ودر حرکت باشند. رمان سقوط برف یک رمان شاهکار در توصیف جهان متاورس می باشد به نحوی که نویسنده مونوریلی با ایستگاه های مختلف را نیز در آن قرارداده است.

سند باکس، دسنترالند، ناکاموتو (ناکا)، اکسی اینفینیتی پروژه هایی هستند که تا کنون با استفاده از متاورس اجرا شده است و اکسی اینفینیتی یکی محبوب ترین پروژه های متاورس در فلیپین می باشد که کاربران بسیار زیادی دارد. موارد گفته شده از جمله پروژه‌های برتر پلتفرم Metaverse می باشد.

 متاورس چیست ؟ آشنایی با دنیای metaverse
متاورس چیست ؟ آشنایی با دنیای metaverse

5 خصوصیت و کاربرد متاورس چیست ؟

  1. دنیای متاورس یکی از محبوب ترین برنامه های واقعیت مجازی می باشد که تا حدود زیادی با جهان واقعی یکسان می باشد. به طوری که شما می توانید در آن شخصیت منحصر به فرد خود را بسازید و با آن زندگی کنید .
  2. همچنین در این دنیای دیجیتالی می توانید بازی کنید، به دیدن اقوام بروید و مانند دنیای واقعی، هر کاری می خواهید انجام دهید. Metaverse این قابلیت را برای شما ایجاد می کند که علاوه بر بازی بتوانید کسب درآمد نیز داشته باشید. با وجود این خصوصیات در میان افراد طرفداران بسیاری پیدا کرده است.
  3. این دنیای تکنولوژی علاوه بر ویژگی های گفته شده این امکان را برای کاربر ایجاد می کند تا از طریق آن سرمایه گذاری انجام دهد. بطور مثال کاربر در دنیای دیجیتالی متاورس می تواند اگر زمینی دارد به کاربران دیگر بفروشد و یا زمینی را اجاره کند .
  4.  بدون محدودیت بودن متاورس یعنی کاربر می تواند در دنیای مجازی بدون هیچگونه محدودیتی، محتوا و مطالب خود را برای دیگر کاربران به اشتراک بگذارد.
  5. یکی از مهمترین خصوصیات متاورس، همیشه در دسترس بودن برای مخاطبان است. در این پلتفرم اگر شخصی مشخصات و مطالب خود را تغییر دهد این وضعیت برای تمام کاربران نمایش داده می شود که همین امر سبب تعامل کاربران با یکدیگر می شود.

سخن آخر:

متاورس چیست ؟ جهان دیجیتالی که این قابلیت را دارد که کل زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد. در حال حاضر می توان ادعا کرد که در عصر دیجیتالی زندگی می کنیم که  تجهیزات دیجیتالی در اطرافمان به سرعت در حال رشد هستند. به نوعی متاورس تغییر دهنده دنیا محسوب می شود که با تلفیق دنیای مجازی و واقعی انجام می شود.

Metaverse درواقع یک گجت هوشمند نیست بلکه یک دنیای مدرن و دیجیتالی جدید است که نیازهای خاص خود را دارد. سازنده متاورس یعنی زاکربرگ دنیای دیجیتالی مخصوص خود را طراحی کرده است. هدف زاکربرگ در واقعا رسیدن به بی نهایت انسان و تحقق این رویا می باشد. فراموش نکنید که متاورس یک پلتفرم و یا برنامه نیست .

متاورس بعنوان یک دنیاست که قرار است شما در آن لمس کنید و دنیایی است که افراد را تحت الشعاع قرار می دهد. بطور کلی Metaverse یک دروازه ای برای ورود انسان به دنیای دیجیتال و تکنولوژی می باشد…

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.