متاورس چیست ؟ آشنایی با دنیای metaverse

متاورس چیست ؟

متاورس چیست ؟ ، احتمالا تا کنون با کلمه متاورس آشنا شده باشید. برای توضیح کلمه متاورس باید گفت که یک شبکه گسترده ای ازجهان که سه بعدی و شبیه سازی شده پایدار است، که به صورت لحظه ایی  و آنی پردازش میشود. همچنین اینکه در متاورس هویت شخص ، اشیای فیزیکی ، تاریخ بشر ، و سیستم ها دارای پیوستگی خاص خود هستند.

برای تعریف این کلمه بهتراست از نقل قول میتو بال کمک بگیریم چرا که این شخص تسلط کامل بر دنیای متاورس را دارد و اینکه از مدیران متاورس پرایمر شناخته می شود. از نظر میتوبال  مفهموم ان کلمه بسیار سخت است. زیرا این تکنولوژی فیزیکی نیست و وجود خارجی ندارد. مانند توضیح اینترنت برای افرادی که در دهه 50 میلای زندگی می کردند است. در ادامه میخواهیم پاسخ دقیقی به سوال متاورس چیست ؟ بدهیم تا بهتر با این کلمه و دنیای متاورس آشنا شوید.

متاورس را چه کسی ابداع کرد؟

تکنولوژی متاورس از تغییر نام فیسبوک  به نام متا که به دست مارک زاکربرگ مالک اصلی شرکت فیسبوک با هدف خلق تجربه های جدید برای این شرکت و البته تمامی افراد شروع شد. این شرکت پلتفرم های اینستاگرام و واتساپ  را دراختیار دارد . زاکربرگ با فکر این که بتواند تصورات و رویاهای خودرا به واقعیت تبدیل کند یک گام بزرگ در عرصه تکنولوژی برداشت. افکار و خیالاتی که باور کردن آن ساده نیست. مالک فیسبوک در روز جهانی اینترنت از ویژگی و خصوصیات متاورس ویدئو کوتاهی منتشر کرد تا متاورس را در جهان معرفی نمایید.

تاریخچه شکل گیری متاورس

کلمه متاورس (Metaverse) از ریشه کلمه یونانی Meta و همچنین کلمه انگلیسی Universe  گرفته شده است. Meta به معنای ( پس از) و یا (فراتر) می باشد و Universe  نیز به معنای جهان هستی است . بنابراین اگر بخواهیم این دو کلمه یونانی و انگلیسی را باهم تلفظ  کنیم میبایست آن را “” فراتر از جهان هستی “” ترجمه کرد.

کلمه متاورس در چه سالی شناخته شد ؟

در سال 1992 برای اولین بار کلمه متاورس در رمان سقوط برف ، اثر نیل استیونسن که یک رمان علمی و تخیلی است کشف و ابداع شد. همانطور که اشاره شد این یک رمان علمی تخیلی است که در آن افراد به عنوان آواتار های با قابلیت برنامه ریزی به وسیله یک نرم افزار می باشند که در یک محیط مجازی و سه بعدی قراردارند. که به نوعی استعاره ایی از جهان حقیقی است که  سعی در برقراری تعامل جهان مجازی با حقیقی را دارد. از طرفی هم هدف نویسند در این رمان وصف دنیایی جدیدی از اینترنت با واقعیت مجازی می باشد.

دنیایی که استیونسن با متاورس ایجاد کرده است یک محیط شهری با خیابان هایی به عرض 100 متر برای افراد است. همچنین در این دنیای متاورس املاک مجازی برای افراد تخیلی می باشد و سایر افراد نیز میتوانند از آنها خریداری کنند . محیطی که این نویسنده در رمانش توصیف کرده این گونه است که کاربران  بااستفاده از عینک مجهز به نمایشگر مجازی با کیفیت می توانند وارد دنیای Metaverse شوند و با دیدگاه شخص اول آن را تجربه نمایند. در این رمان شما می توانید با موجودات افسانه ایی اشنا شوید که با جهان متاورس در ارتباط است.

تعریف استیونسن از متاورس

توصیف دیگر استیونسن از متاورس در رمانش این است که انسان ها که به عنوان آواتار هستند می توانند شکل و ظاهر خودرا هر طور که میخواهند تغییر دهند. در این رمان افراد می توانند همانند انسان های واقعی از وسایل نقلیه استفاده کنند و حرکت داشته باشند .رمان سقوط برف یک رمان شاهکار در توصیف جهان متاورس می باشد به نحوه ی که نویسنده منوریلی با ایستگاه های مختلف را نیز در آن قرارداده است.

پروژ هایی که تا کنون با استفاده از این برنامه اجرا شده است از قبیل : سند باکس، دسنترالند، ناکاموتو (ناکا)، اکسی اینفینیتی یکی محبوب ترین پروژه های این برنامه در فلیپین می باشد که کاربران بسیار زیادی دارد، موارد گفته شده از جمله پروژه‌های برتر پلتفرم Metaverse می باشد.

 متاورس چیست ؟ آشنایی با دنیای metaverse

5 خصوصیات و کاربرد متاورس چیست ؟

  1. دنیای متاورس یکی از محبوب ترین برنامه های واقعت مجازی می باشد که جهان واقعی یکسان می باشد. به طوری که شما می توانید در آن شخصیت منحصر به فرد خود را بسیازید و با آن زندگی کنید .
  2. همچنین در این دنیای دیجیتالی می توانید بازی کنید، به دهین اقوام بروید ، و.. Metaverse این قابلیت را برای شما ایجاد می کند که علاوه بر بازی بتوانید کسب درآمد نیز داشته باشید. با وجود این خصوصیات در میان افراد بسیار پرطرفدار است.
  3. این دنیای تکنولوژی علاوه بر ویژگی های گفته شده این امکان را برای کاربر ایجاد می کند تا از طریق آن سرمایه گذاری انجام دهد. بطور مثال کاربر در دنیای دیجیتالی متاورس می تواند اگر زمینی دارد به کاربران دیگر بفروشد و یا زمینی را اجاره کند .
  4.  بدون محدودیت بودن این برنامه یعنی کاربر می توان در دنیای مجازی بدون محدودیتی محتوا و مطالب خود را برای دیگر کاربران به اشتراک بگذارد.
  5. یکی از مهمترین خصوصیت متاورس همیشه در دسترس بودن برای مخاطبان است.در این پلتفرم اگر شخصی مشخصات و مطالب خودرا تغییر دهد این وضعیت برای تمامی کاربران نمایش داده می شود که همین امر سبب تعامل کاربران با یکدیگر می شود.

سخن آخر:

متاورس چیست ؟ جهان دیجیتالی این قابلیت را دارد که کل زندگی انسان را تحت تاثیر قراردهد ، و به نوعی همه چیز افراد شود.در حال حاضر می توان ادعا کرد که در عصر دیجیتالی زندگی می کنیم که  تجهیزات دیجیتالی دراطرافمان در حال رشد هستند. به طوری که ما در میان آنها غرق شویم و آنها زندگی افراد را بسازند. به نوعی متاورس تغییر دهنده دنیا محسوب می شود. که با تلفیق دنیای مجازی و واقعی انجام می شود .

Metaverse درواقع یک گجت هوشمند نیست بلکه ک دنیای مدرن و دیجیتالی جدید است که نیازهای خاص خود را دارد. سازنده متاورس یعنی زاکربرگ دینای دیجیتالی مخصوص خود را طراحی کرده است. هدف زاکربرگ در واقعا رسیدن به بی نهایت انسان و تحقق این رویا می باشد. فراموش نکنید که متاورس یک پلتفرم و یا برناکه نیست .

بلکه بعنوان یک دنیای که قرار است شما در آن لمس کنیدو دنیایی که افراد را تحت الشعاع قرار می دهد است. بطور کلی Metaverse یک دروازه ایی برای ورد انسان به دنیای دیجیتال و تکنولوژی می باشد. مجموعه دیگرسو متشکل از مهندسین متخصص در زمینه تکنولوژی های الکترونیکی چون طراحی سایت و سئو، و افزونه های وردپرس می باشد. جهت آشنای بهتر با متاورس و … می توانید با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *